Tiberiu Moisa, BT: IMM Invest este in primul rand un program de acces la credite, de aceea antreprenorii trebuie sa inteleaga ce isi asuma si ce semneaza

INFO-COVID 2020-05-22
Tiberiu Moisa, BT: IMM Invest este in primul rand un program de acces la credite, de aceea antreprenorii trebuie sa inteleaga ce isi asuma si ce semneaza

 

Din cele aproximativ 60.000 de firme care au aplicat pentru IMM Invest, peste 22.000 au ales Banca Transilvania. Tiberiu Moisa, Director General Adjunct MidCorporate & IMM la BT, a participat azi la ZF Live, la o discutie deschisa despre IMM Invest, iar acestea sunt informatiile comunicate. 

 

Pana acum, banca a contactat peste 12.000 de clienti, pentru aproximativ 4.000 am initat analiza de credit, iar in cazul a peste 1.000 de clienti procesul este in faza avansata. Deja au fost aprobate cateva sute cereri. Banca Transilvania are un plafon initial de 3,4 mld. lei.

 

Tiberiu Moisa, BT:

Cum ne-am organizat la banca:

 • In jur de 1.500 de persoane din echipa noastra se ocupa acum prioritar de IMM Invest. Am cooptat si alte departamente, am reorganizat fluxurile obisnuite. Programul e mare parte din munca noastra, insa nu afectam activitatea pentru creditele in derulare. Ne uitam la cererea de credite noi si sa ne reorientam unde este nevoie. 
 • Tratam creditele IMM Invest la fel ca pe cele obisnuite – poate o idee mai relaxati datorita garantiei. Credem ca beneficiarul principal al unei analize facute bine este clientul insusi.
 • Avand un volum mare trebuie sa ne organizam pentru genera o productivitate pe masura. Ne uitam tot timpul la flux si unde putem simplifica. Provocarea vine din faptul ca numeroasele solicitari sunt simultane. Pentru firmele pe care le cunoastem bine totul merge mai repede, avem intimitate de business, ne cunoastem obiceiurile reciproc, avem un istoric in colaborare.
 • Insa fiecare solicitare este importanta si stim ca ea conteaza pentru oameni. Ne vom uita la fiecare cu atentie.

 

Reactia la IMM Invest este pozitiva

 • Sunt aproximativ 60.000 de companii care au aplicat in total la programul IMM Invest.
 • Numarul mare de solicitari este imbucurator, arata vitalitatea economiei, iar bancile si-au facut fluxuri specifice pentru a atinge o productivitate buna privind aprobarile.
 • BT a primit un numar semnificativ de cereri de credit, chiar peste asteptarile noastre si suntem recunoscatori pentru acest lucru.
 • Estimam ca ritmul creste si, incepand de saptamana viitoare, vom vedea zilnic 100-150 de dosare aprobate si incarcate in aplicatia fondului. Vom stapani tot mai bine fluxul si, cel mai probabil, vom depasi 200 de dosare zilnic. Nu excludem sa facem simplificari suplimentare in perioada urmatoare.

 

Plusurile IMM Invest:

 • Momentul oportun in care a aparut programul: in absenta acestui mecanism de garantare probabil ca nu aveam – noi, bancile - 60.000 de cereri de credite. Aceasta inseamna incredere din partea antreprenorilor care au venit cu idei de investitii.
 • Acces la lichiditate: ofera acces la garantia de stat, care asigura acces la fondurile de care ai nevoie pentru a merge mai departe.
 • Subventionarea dobanzii pana la finalul anului: conteaza pentru ca reduce costurile.   

 

Trebuie sa fim atenti la tot ce inseamna IMM Invest, pe langa avantajele certe:

 • Un anumit formalism avand in vedere documentatia necesara, inevitabila cand implica fonduri publice. Companiile trec printr-o procedura care ia timp.
 • Pasii trebuie intelesi bine de antreprenori – cei care depun dosarul trebuie sa inteleaga ce isi asuma si ce semneaza. Pentru unii probabil ca e prima data cand apeleaza la un asemenea program. Incercam sa clarificam, sa oferim asistenta. Este cu atat mai important pentru antreprenorii firmelor mici care mereu sunt in deficit de timp, care trebuie sa faca de toate si nu au ragazul necesar sa treaca prin toate cerintele.
 • Echipa noastra a pregatit un rezumat foarte util, cu recomandari si sfaturi pe care il puteti vizualiza in acest ghid. Filmam tutoriale care descriu documentele importante si ce anume contin acestea, tot in ideea unui sprijin pentru cei care nu au timp suficient de documentare.

 

La ce se uita BT pentru un credit prin IMM Invest:

 • Performanta financiara – in continuare ramane cel mai bun indicator de prezicere a reusitei in viitor. Evaluam trecutul unei firme si cum se poate replica povestea in viitor;
 • Calitatea persoanelor care au construit businessul;
 • In functie de marimea afacerii am dezvoltat diferite modele de finantare;
 • Garantiile – sunt importante, dar nu fac singure diferenta.

 

Recomandari pentru antreprenori in relatia cu banca

 • Sa se uite bine peste investitiile planificate. Sa faca pasul spre IMM Invest daca au incredere in business. Vor sa modernizee o hala, sa creasca capacitatea de productie, sa cumpere camioane noi – din toate acestea se vede ca antreprenorul vrea sa dezvolte afacerea. Insa vin si solicitari din care se vede ca oamenii au un plan vag si ca mai intai incearca sa isi securizeze accesul la fonduri, iar planul sa-l clarifice ulterior.
 • Capitalul de lucru: programul ofera un plus de lichiditate pe baza garantiilor suverane intr-o perioada in care bancile sunt mai prudente. Tine de calitatea deciziilor de business modul in care cash-ul este administrat si daca este ceva mai important decat accesul la bani atunci ar fi sa stii cum sa-i folosesti.
 • Intelegerea etapei de completare a documentelor. Antreprenorii trebuie sa inteleaga foarte bine ce semneaza, la ce se angajeaza pentru ca intra in relatie cu o banca si cu Statul.

 

Sugestia noastra este ca mecanismul de subventionare a dobanzii sa fie de tipul ”x luni de la aprobarea garantiei IMM Invest”, mai degraba decat pana la o data fixa (31 decembrie) pentru ca acest ajutor sa fie primit in aceleasi conditii de fiecare business care intra in program, indiferent de momentul aprobarii.

 

Ca o concluzie, IMM Invest este in primul rand un program de acces la credite. Nu cu componenta nerambursabula. Locurile de munca care se mentin sau se creeaza, profitul, taxele care vor fi platite sau alte datorii, toate depind de calitatea afacerii. Trebuie sa stii ce vrei sa faci. Noi traim acest program ca pe un sentiment de urgenta zilnic si suntem conectati intens la acesta. Vrem sa simplificam cat mai mult insa consideram ca este in beneficiul antreprenorilor si firmelor ca sa parcurga aceasta etapa cat mai bine si calitativ.